Avşa Hakkında (Türkeli - Afissia - Afousia)

Avşa Adası genel bilgiler - info

Avşa Adası Hakkında - Marmara Adalar Balıkesir 10360

Yaz aylarında on ilin nüfusunu geçen küçük şehir Avşa

Avşa Nereye Bağlı - Nerede

Avşa Adası Haritası

Avşa Adası Marmara Adalar Belediye Başkanlığına bağlı, Marmara denizinde bir adadır. Eski edi Türkeli adası olan Avşa, Marmara Adalar ilçesi Balıkesir iline bağlıdır. Güney Marmara hattında bulunan ada, turizm sektöründe son yılların parlayan yıldızı olmuştur.

Avşa Belediyesi

Avşa Belediye Binası

2014 seçimlerinden sonra Balıkesir ilinin Büyükşehir olması nedeniyle Belediye vasfını kaybetmiş ve üç mahalleye bölünmüştür. Belediye kapanmış, belediye binası hala faaliyetini sürdürmekte olup Marmara Adalar Belediyesi Avşa hizmet binası olmuştur.

Avşa Adası Nüfusu

Avşa Adası nüfusu iki bin 500 civarıdır. Bu sayı yaz aylarında 150-200 bin sayılarına çıkmaktadır. Adada lise - hastane - yüksek okul olmadığından kış ayları nüfus çevre şehirler olan Balıkesir, Tekirdağ ve Çanakkale illerine göçmektedir.

Avşa Adası Ekonomi

Eskiden bağcılık, zeytincilik, taş işçiliği, balıkçılık ve hayvancılıkla geçinen halk, Marmara denizinde tükenen balık çeşitliği nedeniyle değişimlere uğramıştır. Turizm sektörünün gelişmesi Adanın gelir kaynağını kalıcı bir değişime itmiştir. Günümüzde Turizm başta olmak üzere, zeytincilik, bağcılık ada ekonomisini ayakta tutmaktadır.

Avşa Adası Coğrafi yapı

Avşa Adası, 20.62 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir. Dört tarafı denizlerle çevrili adanın en yüksek tepesi 105m ile Aliler tepesidir. Günümüzde aktif bir akarsu bulunmamaktadır. Yeraltı suları, kaynaklar içilebilir temizliğe sahip değildir.

Habitat: Bitkisel içerikli batak çamur içeren çeşmede Yiğitler Çeşme - Habitat: Suyu durgun ve temiz olmayan, siyah çamur zemine sahip derede - Habitat: Suyu fazla temiz olmayan, etrafı yosunlu, siyah çamurlu durgun kaynak suyunda Karadut suyu

Avşa Adası günümüzde içme ve kullanım suyunu deniz suyunu arıtarak sağlamaktadır.

Avşa Adası Tarihi

Avşa Tarih

Avşa tarihi hakkında günümüze gelen bilgiler malesef yetersiz. Arapların İstanbul'u fethetmek için geldiği Marmara denizinde Yiğitler köyünü bir mola yeri olarak kullandığı, hasta ve yaralılarıda burda tedavi ettikleri anlatılmaktadır. Adanın en bilinen tarihi bilgileri mübadele öncesi sürgün adası olarak kullanılmasıdır. Avşa Adasının bilinen en eski yapısı olan, günümüzde yıkıntıları kalan St. George Manastırı'dır.

Ada yeni taş devrinden, ilk tunç çağı, helinistik, Roma, Bizans, Osmanlı'ya kadar uzanır. Bu dönemlere ait çanak çömlek parçaları bulunmuş olup ada genelinde resmi kazı çalışması yapılmış tek alan manastır kalıntılarıdır. Çiftlik, Atanaş mevkileri civarında görülen kiremit mezarlar ise günümüze kadar ayakta kalamamıştır.

Avşa Adası Nasıl Gidilir

İdo İstanbul Avşa

Adaya ulaşım deniz araçları, helikopter ve deniz uçağıyla sağlanabilmekteidr. Karaya başlantısı olmadığından, karayoluyla adaya ulaşamazsınız, aracınızla adaya gelmeyi düşünüyorsanız, arabalı feribotları tercih etmeniz gerekmektedir.

Ulaşım üç farklı şehirden: İstanbul, Balıkesir ve Tekirdağ'dan sağlanmaktadır. Çanakkale ve Bursa seferleri malesef sonlandırılmıştır.

Günümüzde İstanbul'luları adaya taşıyan, yaz ayları en büyük trafiği sağlayan İdo deniz otobüsleridir. İstanbul Avşa arası deniz otobüsleriyle ulaşım net 3 saattir. Balıkesir Erdek limanından Gestaş 2 saatte ulaşım sağlamaktadır. Tekirdağ Akport limanından Özkaptan, Ömer Kaptan, Adalar 1 ve Yavuznaz ortalama 3 saatte adaya ulaşmaktadır.

2019 yılında yeni sefere konulan: Tekirdağ Avşa İdo deniz otobüsü 1 saat 30 dakikada, Gestaş'a ait Erdek Avşa deniz otobüsü 40 dakikada Avşa Adası'na ulaşmaktadır. İki yeni açılan hattan, İdo Tekirdağ Avşa sadece hafta sonları, Gestaş Erdek Avşa her gün çalışmakta olup, yaz aylatı çalışmakta ve sadece yolcu taşımaktadır.

Avşa Beldesi

Türkeli Resmi Gazete'de 19.04.2005 tarihinde yayınlanan kanunla Avşa olmuştur. Kararın metni şöyledir : "Yer Adının Değiştirilmesine Dair Karar İçişleri Bakanlığından: Balıkesir İli Marmara ilçesine bağlı Avşa (Türkeli) Beldesinin isminin “AVŞA” olarak değiştirilmesi 5272 sayılı Kanunun 10 uncu maddesi uyarınca uygun görülmüştür.

Avşa Adası Plajları

AVŞA Adası Resimleri 1

Yüzde doksanı doğal plaj olan Avşa Adası'nda irili ufaklı 30 civarı koy ve plaj bulunmaktadır. Kendi kendini temiizleyen denizi, ince temiz kumu nedeniyle tatilcilerin uğrak yeri olmuştur.

Avşa Adası plajlarının öne çıkanları: Avşa plajı, Yiğitler plajı, Çınar koyu, Altınkum plajı, Kumbaşı plajı, Değirmenardı plajı, Çiftlik plajı, Kumtur, Karadut plajı, Tavşamlı plajı, Sandıklı plajı, Atanaş plajı, Manastır plajı, Beyazsaray koyu ve Çokincir Plajıdır.

Avşa Adası Sık sorulan sorular

Avşa Adası'da havuzlu otellerden bazıları: Özkaptan Aqua Otel, Akvaryum Butik Otel, Altınkum Tatil Konakları, Bahar Aqua Resort, Esram Motel. Tam liste: Avşa Adası Havuzlu Oteller

Avşa Adası Otel Fiyatları kişi başı yemeksiz 50 liradan başlayıp 100 liraya kadar çıkmaktadır. Tam Liste: >>> Avşa Adası Otel Fiyatları

Avşa Adasında aqua parklı şimdilik iki adet otel var, Bahar Qqau Resort ve Özkaptan Aqau Otel. Tam Liste: >>> Avşa Adası Aquaparklı Oteller

Avşa Adası denize sıfır oteller Temel Motel 1, Çınar Otel, Ayberk Otel, Otel Europa. Tam Liste: >>> Avşa Adası Denize Sıfır Oteller

Avşa Adası'na üç farklı şehirden ulaşım vardır. İstanbul, Tekirdağ ve Balıkesir'den gemiler adaya ulaşım sağlamaktadır. Tam liste: Avşa Adası Ulaşım


Avşa Adası posta kodu 10360'dır. Adada bulunan mahalleler Avşa Mahallesi posta kodu 10360, Yiğitler Mahallesi 10360, Deniz Mahallesi 10360 posta kodlarına sahiptir. Adada karakol, hastahane, hamam, banka şubesi, lise, yüksek okul, üniversite bulunmuyor. Güvenlik görevini jandarma yapıyor, banka şubesi yok ama banka atmleri mevcut, merkezde sağlık ocağıyla 112 merkezi var. Adada anaokulu, ilk ve orta okul mevcut. Çok acil hastalık durumunda deniz ambülansı var 24 dakikada Erdek'e ulaşıyor. Kadınlar plajı şu an mevcut değil. Şezlong ve şemsiye hizmetleri belediye tarafından sağlanıyor. Ücretli plaj yok tümü halk plajı. Koy ve plajların çoğuna minibüs seferleri var. Pazartesi günleri Yiğitler pazarı, salı günleri Avşa pazarı kuruluyor. Ada genelinde 24 kadar Migros, Bim, A101 ve Şok marketleri bulunuyor.

Avşa Adası Yorumları

Avşa Adası

Bu sitede yayınlanan veri, bilgi, fiyat bilgilerinin yazım hatalarından işletme veya sitemiz sorumlu değildir. Bu bilgiler sadece bilgilendirme amacıyla verilmiştir.

Lütfen arayarak bilgileri teyit alınız.

Rezervasyon yapmadan gelmemeye özen gösterin ve iskelede bulunabilecek komisyonculara güvenmeyiniz.

Sitemizde bulunan işletmeler ile hiç bir bağımız yoktur, komisyon almıyoruz. Birebir işletme sahibiyle irtibata geçiyorsunuz.

Avsa.gen.tr tüm hakları saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve metinlerin, izin alınmadan, Online Bilişim Hizmetlerinin mali ve manevi haklarına aykırı şekilde kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca suç olup aynı zamanda tazmin hakkı da doğurmaktadır. Bu çeşit eylemlerde bulunanlar hakkında ekte bulunan Kanun Hükümleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunulacağı gibi tazminatı da içeren diğer tüm yasal haklara da başvurulacaktır.

Design 7the24